ZEYTİN YAĞININ SAÇA FAYDALARI NELER?

Zeytinyağının Saça Faydası
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    Loading...

Zeytin Yağının Saça Faydaları

Yağlar, saçlarımızın bakımında oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Genel olarak zaten saçlarda yağlar bulunur ve saç derisi bunu kendisi üretmektedir. Bu üretilen yağ, saçlar için iyi şekilde fayda sağlar. Bu yağa katkı olarak da çeşitli yağlar da dışarıdan sürülebilmektedir. Yağlar özellikle saçlar doğal bir nemlendirici özelliği taşıdığı için tüm saç tipleri için uygun bir bileşendir. Zeytinyağı saçlara iyi gelir mi sorusu da genel olarak sorulmuş ve pek çok cilt uzmanı tarafından da önerilmiştir. Dermatologlar tarafından saçların beslenmesi için iyi bir doğal ürün olduğu üzerine görüş birliği vardır. Zeytinyağının faydaları oldukça fazladır. Zengin bileşenler ve nemlendirici unsurlar sebebiyle saçı yumuşatarak güçlendirir. Bunun yanında saçın iyi bir şekilde şekil almasını sağlar. Saç şeklini ciddi oranda değiştiren bu yağın faydalarını başka malzemelerle karıştırarak ve maske olarak uygulayarak daha iyi bir hale getirebilirsiniz. 

Daha az kepek oluşması açısından zeytinyağları oldukça faydalıdır. Saç derisinden kaynaklı bir durum olan kepeklenme, saç derisinden kalkan ölü derilerin çoğalması neticesinde oluşur. İyi beslenmeyen ve yeterince yağ almayan saç derisi, bu şekilde tepki göstermektedir. Özellikle zeytinyağını limon suyu ile karıştırmak saça oldukça fayda sağlar. Limon suyu kepekleri yumuşatmaktadır ve zeytinyağı da derideki yağ dengesini düzeltmektedir. 20 dakika boyunca beklendiği takdirde saç derisi düzene girebilmektedir. Zeytinyağı ayrıca içerisinde barındırdığı antioksidanlar ve A ve E vitaminleri ile saçlarda bulunan keratinin korunması sağlanır. Nem dengesinin sağlanması açısından saça zeytinyağı sürmek önemli bir etken olmaktadır. Tabi bu işlemleri haftada bir kereden fazla yapmak saçların aşırı yağlanmasına neden olabilir ve bu da oldukça zararlı bir durum teşkil etmektedir.

Zeytinyağı Saçlara Nasıl Uygulanmalıdır?

Tek başına da zeytinyağları saçlara uygulanabilir. Ancak bu durum kimi zaman aynı performansı veremeyebilir. Bu durumda yapılması gereken elbette uygun diğer malzemeleri de zeytinyağıyla birlikte karıştırıp maske yapmaktır. Daha kolay uzaması için, kepekleri yok etmesi için, canlı ve dolgun bir görüntü elde etmek için sadece zeytinyağı maalesef yeterli değildir. Bunun yanında yeni saçların çıkmasını kolaylaştırmak için de zeytinyağı kullanıldığından badem yağı veya yumurta gibi diğer malzemelerle karıştırılıp maske yapılması mantıklıdır. 

Saçlar öncelikle taranır. Yerlere damlamaması için boyuna bir havlu sarılması mantıklıdır. Zeytinyağını ılık bir hale getirmek önemlidir. O nedenle mikrodalgada zeytinyağı 30 saniye kadar ısıtılması yeterlidir. Yağı bir fırça veya kaşık vasıtasıyla saçlara yedirmeniz gerekmektedir. Burada önemli olan nokta saç diplerine iyi bir şekilde nüfuz etmesidir. Bu şekilde saçlarınızın en iyi şekilde uygulamayı alması sağlanır. Elbette el ile birlikte de masaj yaparak saç diplerini beslemek de oldukça mantıklıdır. Daha sonra bir tarak vasıtasıyla saçları taramak gerekir. 20 dakika kadar bekledikten sonra zeytinyağının saçlara olan faydasını en iyi şekilde görebilirsiniz.