Yeni Koronavirüs (Coronavirus) Belirtileri Nelerdir?

koronavirusu covid19
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...

Koronavirüsler hakkında soru-cevap (COVID-19)

Yeni coronavirüs belirtileri nelerdir? Koronavirüs hakkında bilmemiz gerekenler.

Koronavirüs nedir?

Yeni coronavirüs (covid19) belirtileri nelerdir? Koronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilen geniş bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün, soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar değişen solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. En son keşfedilen koronavirüs, koronavirüs hastalığına COVID-19’a neden oluyor.

COVID-19 nedir?

COVID-19, en son keşfedilen koronavirüsün neden olduğu bulaşıcı hastalıktır. Bu yeni virüs ve hastalık, Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde salgın başlamadan önce bilinmiyordu. COVID-19 şu anda küresel olarak birçok ülkeyi etkileyen bir pandemi.

COVID-19’un semptomları nelerdir?

COVID-19’un en yaygın semptomları ateş, kuru öksürük ve yorgunluktur. Daha az yaygın olan ve bazı hastaları etkileyebilecek diğer semptomlar arasında ağrılar ve sızılar, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, konjunktivit, boğaz ağrısı, ishal, tat veya koku kaybı veya ciltte kızarıklık veya el veya ayak parmaklarında renk değişikliği sayılabilir. Bu semptomlar genellikle hafiftir ve yavaş yavaş başlar. Bazı insanlar enfekte olur, ancak semptomları çok hafiftir.

Çoğu kişi (yaklaşık% 80), hastanede tedaviye ihtiyaç duymadan hastalıktan iyileşir. COVID-19 alan her 5 kişiden yaklaşık 1’i ciddi şekilde hastalanır ve nefes almakta güçlük çeker. Yaşlı insanlar ve yüksek tansiyon, kalp ve akciğer sorunları, diyabet veya kanser gibi altta yatan tıbbi sorunları olanlar, ciddi hastalık geliştirme riski daha yüksektir. Bununla birlikte, herkes COVID-19’u yakalayabilir ve ciddi şekilde hastalanabilir. Nefes almada güçlük / nefes darlığı, göğüs ağrısı / basıncı veya konuşma veya hareket kaybı ile ilişkili olarak ateş ve / veya öksürük yaşayan her yaştan insan derhal tıbbi yardım almalıdır. Mümkünse önce sağlık görevlisini veya tesisi aramanız tavsiye edilir, böylece hasta doğru kliniğe yönlendirilebilir.

COVID-19 semptomlarım varsa ne yapmalıyım ve ne zaman tıbbi yardım almalıyım?

Hafif öksürük veya hafif ateş gibi küçük belirtileriniz varsa, genellikle tıbbi yardım almaya gerek yoktur. Evde kalın, kendinizi izole edin ve semptomlarınızı izleyin. Kendi kendine izolasyon konusunda ulusal yönergeleri izleyin.

Bununla birlikte, sıtma veya dang humması olan bir bölgede yaşıyorsanız, ateş belirtilerini görmezden gelmemeniz önemlidir. Tıbbi yardım isteyin. Sağlık kuruluşuna gittiğinizde mümkünse maske takın, diğer insanlardan en az 1 metre uzakta durun ve ellerinizle yüzeylere dokunmayın. Hasta bir çocuksa, çocuğa bu tavsiyeye uymasına yardımcı olun.

Nefes almakta güçlük çekiyorsanız veya göğüste ağrı / basınç yaşıyorsanız hemen tıbbi yardım alın. Mümkünse, sağlık uzmanınızı önceden arayın, böylece sizi doğru sağlık kuruluşuna yönlendirebilir.

COVID-19 nasıl yayılır?

İnsanlar, virüsün bulunduğu diğer kişilerden COVID-19 kapabilir. Hastalık esas olarak burun veya ağızdan küçük damlacıklar yoluyla insandan insana yayılır ve COVID-19’lu bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda dışarı atılır. Bu damlacıklar nispeten ağırdır, uzağa gitmezler ve hızla yere batarlar. İnsanlar, virüs bulaşmış bir kişiden bu damlacıkları solurlarsa COVID-19’u kapabilirler. Bu nedenle diğerlerinden en az 1 metre uzakta durmak önemlidir. Bu damlacıklar kişinin etrafındaki masa, kapı kolu ve tırabzan gibi nesnelere ve yüzeylere düşebilir. İnsanlar bu nesnelere veya yüzeylere dokunduktan sonra gözlerine, burunlarına veya ağızlarına dokunarak enfeksiyon kapabilirler . Bu nedenle ellerinizi düzenli olarak sabun ve suyla yıkamak veya alkol bazlı el losyonu ile temizlemek önemlidir.

DSÖ, COVID-19’un yayılma yolları konusunda devam eden araştırmaları değerlendiriyor ve güncellenmiş bulguları paylaşmaya devam edecek.

Hiçbir semptomu olmayan bir kişiden COVID-19 bulaşabilir mi?

COVID-19 temel olarak öksüren veya ateş veya yorgunluk gibi başka semptomları olan biri tarafından dışarı atılan solunum damlacıkları yoluyla yayılır. COVID-19’lu birçok kişi yalnızca hafif semptomlar yaşar. Bu, özellikle hastalığın erken evrelerinde geçerlidir. Hafif öksürüğü olan ve kendini hasta hissetmeyen birinden COVID-19 kapmak mümkündür.

Bazı raporlar, hiçbir semptomu olmayan kişilerin virüsü bulaştırabileceğini göstermiştir. Ne sıklıkla olduğu henüz bilinmiyor. DSÖ, konuyla ilgili devam eden araştırmaları değerlendiriyor ve güncellenmiş bulguları paylaşmaya devam edecek.

Kimin bulaştığını bilmiyorsak, başkalarını ve kendimizi nasıl koruyabiliriz?

El ve solunum hijyeni uygulamak HER ZAMAN önemlidir ve başkalarını ve kendinizi korumanın en iyi yoludur .

Mümkün olduğunda, kendinizle başkaları arasında en az 1 metrelik bir mesafe bırakın. Bu özellikle öksüren veya hapşıran birinin yanında durursanız önemlidir. Bazı enfekte kişiler henüz semptom göstermeyebileceğinden veya semptomları hafif olabileceğinden, COVID-19’un dolaştığı bir bölgedeyseniz herkesle fiziksel bir mesafeyi korumak iyi bir fikirdir. 

COVID-19 olan biriyle yakın temasa geçersem ne yapmalıyım?

COVID-19’lu biriyle yakın temas halindeyseniz, enfekte olabilirsiniz.

Yakın temas, hastalığı olanlarla birlikte yaşadığınız veya 1 metreden daha yakın ortamlarda bulunduğunuz anlamına gelir. Bu durumlarda evde kalmak en iyisidir.

Bununla birlikte, sıtma veya dang humması olan bir bölgede yaşıyorsanız, ateş belirtilerini görmezden gelmemeniz önemlidir. Tıbbi yardım isteyin. Sağlık kuruluşuna gittiğinizde mümkünse maske takın, diğer insanlardan en az 1 metre uzakta tutun ve ellerinizle yüzeylere dokunmayın. Hasta bir çocuksa, çocuğa bu tavsiyeye uymasına yardımcı olun.

Bunu yaparsanız değil sıtma veya dang humması olan bir bölgede canlı aşağıdakileri yapın:

 • Çok hafif semptomlarla bile hastalanırsanız, kendinizi izole etmeniz gerekir.
 • COVID-19’a maruz kaldığınızı düşünmüyorsanız, ancak semptomlar geliştirseniz bile, kendinizi izole edin ve izleyin
 • Sadece hafif semptomlarınız olduğunda, hastalığın erken aşamalarında başkalarına bulaşma olasılığınız daha yüksektir, bu nedenle erken kendi kendine izolasyon çok önemlidir.
 • Semptomlarınız yoksa ancak enfekte bir kişiye maruz kaldıysanız, 14 gün boyunca kendi kendini karantina altına alın.

İhtiyati tedbir olarak semptomlar ortadan kalktıktan sonra bile 14 gün boyunca kesinlikle COVID-19’u (bir testle onaylanmış) kendi kendine tecrit ettiyseniz – iyileştikten sonra insanların ne kadar bulaşıcı kaldığı henüz tam olarak bilinmemektedir. Kendi kendine izolasyon konusunda ulusal tavsiyelere uyun.

Kendini izole etmek ne anlama geliyor?

Kendi kendine izolasyon, COVID-19 semptomları olanlar tarafından, aile üyeleri de dahil olmak üzere topluluktaki diğer kişilere bulaşmaktan kaçınmak için alınan önemli bir önlemdir.

Kendi kendine izolasyon, ateş, öksürük veya diğer COVID-19 semptomları yaşayan bir kişinin evde kaldığı ve işe, okula veya halka açık yerlere gitmediği zamandır. Bu, gönüllü olarak veya sağlık hizmeti sağlayıcısının tavsiyesine dayalı olabilir. Bununla birlikte, sıtma veya dang humması olan bir bölgede yaşıyorsanız, ateş belirtilerini görmezden gelmemeniz önemlidir. Tıbbi yardım isteyin. Sağlık kuruluşuna gittiğinizde mümkünse maske takın, diğer insanlardan en az 1 metre uzakta tutun ve ellerinizle yüzeylere dokunmayın. Hasta bir çocuksa, çocuğa bu tavsiyeye uymasına yardımcı olun.

Sıtma veya dang humması olan bir bölgede yaşamıyorsanız, lütfen aşağıdakileri yapın:

– Kişi kendi kendine tecrit halindeyse, bunun nedeni hasta olmasıdır ancak ağır hasta olmamasıdır (tıbbi müdahale gerektirmesi)

 • geniş, iyi havalandırılmış, el hijyeni ve tuvalet imkanlarına sahip
 • Bu mümkün değilse, yatakları en az 1 metre aralıklarla yerleştirin.
 • Aile üyelerinizden bile en az 1 metre uzakta tutun
 • Belirtilerinizi günlük olarak izleyin
 • Kendinizi sağlıklı hissetseniz bile 14 gün izole edin
 • Nefes almakta güçlük çekerseniz, derhal sağlık uzmanınızla iletişime geçin – mümkünse önce onları arayın
 • Sevdiklerinizle telefonla veya çevrimiçi olarak iletişim halinde kalarak ve evde egzersiz yaparak pozitif ve enerji dolu kalın.

Kendini tecrit etme, kendi kendini karantinaya alma ve uzaklaşma arasındaki fark nedir?

Karantina, faaliyetleri kısıtlamak veya kendileri hasta olmayan ancak COVID-19’a maruz kalmış olabilecek kişileri ayırmak anlamına gelir . Amaç, insanların semptom geliştirdiği anda hastalığın yayılmasını önlemektir ..

İzolasyon , COVID-19 semptomları olan ve hastalığın yayılmasını önlemek için bulaşıcı olabilecek kişileri ayırmak anlamına gelir .

Fiziksel mesafe, fiziksel olarak ayrı olmak demektir. En az 1 tutmak önerir WHO  diğerlerinden metre mesafe. Bu, COVID-19’a bilinen bir maruziyet olmadan iyi olsalar bile herkesin alması gereken genel bir önlemdir . 

Semptom yoksa ne yapmalıyım ama COVID-19’a maruz kaldığımı düşünüyorum? Kendi kendini karantinaya almak ne anlama geliyor?

Kendi kendini karantinaya almak, kendinizi başkalarından ayırmak anlamına gelir çünkü sizde semptomlar olmasa bile COVID-19’lu birine maruz kaldınız.Kendi kendine karantina sırasında kendinizi semptomlar için izlersiniz. Kendi kendine karantinanın amacı bulaşmayı önlemektir. COVID-19 ile hastalanan kişiler, insanları anında enfekte edebildiğinden, kendi kendine karantina, bazı enfeksiyonların olmasını önleyebilir. .

Bu durumda:

 • El hijyeni ve tuvalet olanaklarına sahip geniş, iyi havalandırılan tek kişilik bir odaya sahip olun
 • Bu mevcut değilse, yatakları en az 1 metre aralıkla yerleştirin.
 • Başkalarından, hatta aile üyelerinden en az 1 metre uzakta durun.
 • Belirtilerinizi günlük olarak izleyin
 • Kendinizi sağlıklı hissetseniz bile 14 gün boyunca karantina
 • Nefes almakta güçlük çekerseniz, derhal sağlık uzmanınızla iletişime geçin – mümkünse önce onları arayın.
 • Sevdiklerinizle telefonla veya çevrimiçi olarak iletişim halinde kalarak ve evde egzersiz yaparak pozitif ve enerji dolu kalın.

Bununla birlikte, sıtma veya dang humması olan bir bölgede yaşıyorsanız, ateş belirtilerini görmezden gelmemeniz önemlidir. Tıbbi yardım isteyin. Sağlık kuruluşuna gittiğinizde mümkünse maske takın, diğer insanlardan en az 1 metre uzakta tutun ve ellerinizle yüzeylere dokunmayın. Hasta bir çocuksa, çocuğa bu tavsiyeye uymasına yardımcı olun.

Çocuklar veya ergenler COVID-19’u yakalayabilir mi?

Araştırmalar, çocukların ve ergenlerin diğer yaş grupları kadar enfekte olma ihtimalinin yüksek olduğunu ve hastalığı yayabileceğini gösteriyor.

Bugüne kadar elde edilen kanıtlar, çocukların ve genç yetişkinlerin ağır hastalığa yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu, ancak bu yaş gruplarında hala ciddi vakaların olabileceğini göstermektedir.

Çocuklar ve yetişkinler, maruz kaldıkları veya semptomları gösterdikleri bir risk varsa, kendi kendine karantina ve kendi kendine tecrit konusunda aynı kılavuza uymalıdır. Çocukların yaşlı insanlarla ve daha şiddetli hastalık riski taşıyan diğer insanlarla temastan kaçınması özellikle önemlidir.

Kendimi korumak ve hastalığın yayılmasını önlemek için ne yapabilirim?

WHO web sitesinde ve ulusal ve yerel halk sağlığı otoritenizde bulunan COVID-19 salgınıyla ilgili en son bilgilerden haberdar olun. Dünyadaki çoğu ülke COVID-19 vakaları gördü ve çoğu salgın yaşıyor. Çin ve diğer bazı ülkelerdeki yetkililer salgınlarını yavaşlatmayı başardılar. Ancak durum tahmin edilemez, bu nedenle en son haberleri düzenli olarak kontrol edin.

Bazı basit önlemler alarak enfekte olma veya COVID-19’u yayma şansınızı azaltabilirsiniz:

 • Ellerinizi alkol bazlı bir el losyonu ile düzenli olarak ve iyice temizleyin veya sabun ve suyla yıkayın. Neden? Ellerinizi sabun ve suyla yıkamak veya alkol bazlı el ovucu kullanmak, ellerinizde bulunabilecek virüsleri öldürür.
 • Kendinizle başkaları arasında en az 1 metre mesafe bırakın. Neden? Birisi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda, burnundan veya ağzından virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtür. Çok yakınsanız, kişide hastalık varsa COVID-19 virüsü de dahil olmak üzere damlacıkları soluyabilirsiniz.
 • Kalabalık yerlere gitmekten kaçının. Neden? İnsanların kalabalık içinde bir araya geldiği yerlerde, COVID-19 olan biriyle yakın temasa geçme olasılığınız daha yüksektir ve 1 metrelik fiziksel mesafeyi korumak daha zordur.
 • Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının. Neden? Eller birçok yüzeye temas eder ve virüsleri alabilir. Kontamine olduktan sonra eller virüsü gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarabilir. Oradan virüs vücudunuza girebilir ve sizi enfekte edebilir.
 • Kendinizin ve çevrenizdeki insanların iyi bir solunum hijyenine uyduğundan emin olun. Bu, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirseğiniz veya mendil ile kapatmanız anlamına gelir. Ardından kullanılmış mendili hemen atın ve ellerinizi yıkayın. Neden? Damlacıklar virüs yayar. İyi bir solunum hijyeni uygulayarak çevrenizdeki insanları soğuk algınlığı, grip ve COVID-19 gibi virüslerden korursunuz.
 • İyileşene kadar evde kalın ve öksürük, baş ağrısı, hafif ateş gibi küçük semptomlarla bile kendinizi izole edin. Biri size malzeme getirsin. Evinizden ayrılmanız gerekiyorsa, başkalarına bulaştırmamak için maske takın. Neden? Başkalarıyla temastan kaçınmak, onları olası COVID-19 ve diğer virüslerden koruyacaktır.
 • Ateş, öksürük ve nefes almada güçlük çekiyorsanız, tıbbi yardım isteyin, ancak mümkünse önceden telefonla arayın ve yerel sağlık otoritenizin talimatlarını izleyin. Neden? Ulusal ve yerel makamlar, bölgenizdeki durumla ilgili en güncel bilgilere sahip olacaktır. Önceden aramak, sağlık uzmanınızın sizi hızlı bir şekilde doğru sağlık kuruluşuna yönlendirmesine olanak tanır. Bu ayrıca sizi koruyacak ve virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
 • WHO veya yerel ve ulusal sağlık yetkilileri gibi güvenilir kaynaklardan alınan en son bilgileri güncel tutun. Neden? Yerel ve ulusal makamlar, bölgenizdeki insanların kendilerini korumak için ne yapması gerektiği konusunda en iyi tavsiyede bulunur.

Yeni Koronavirüs (Coronavirus) Belirtileri Nelerdir? COVID-19 için bir aşı, ilaç veya tedavi var mı?

Bazı batı, geleneksel veya ev ilaçları hafif COVID-19 semptomlarını rahatlatabilir ve hafifletebilirken, hastalığı önlediği veya iyileştirdiği gösterilen hiçbir ilaç yoktur. DSÖ, COVID-19 için bir önleme veya tedavi olarak antibiyotikler dahil herhangi bir ilaçla kendi kendine ilaç almayı önermemektedir. Bununla birlikte, hem batı hem de geleneksel ilaçların devam eden birkaç klinik çalışması vardır. DSÖ, COVID-19’u önlemek ve tedavi etmek için aşılar ve ilaçlar geliştirme çabalarını koordine etmektedir ve araştırma sonuçları hazır olur olmaz güncel bilgiler vermeye devam edecektir.

Kendinizi ve başkalarını COVID-19’a karşı korumanın en etkili yolları:

 • Ellerinizi sık sık ve iyice temizleyin
 • Gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmaktan kaçının
 • Öksürüğünüzü dirsek veya doku kıvrımı ile kapatın. Kağıt mendil kullanılıyorsa, hemen atın ve ellerinizi yıkayın.
 • Diğerlerinden en az 1 metre mesafeyi koruyun. 

DSÖ, COVID-19’un yayılmasını önlemek için tıbbi maske takılmasını tavsiye ediyor mu?

Şu anda, daha geniş toplumda sağlıklı bireylerde maske kullanımına (tıbbi veya diğer) lehinde veya aleyhinde yeterli kanıt yoktur. Bununla birlikte, DSÖ, hızla gelişen bilimi maskeler üzerinde aktif olarak incelemekte ve rehberliğini sürekli olarak güncellemektedir.

Tıbbi maskeler öncelikle sağlık bakımı ortamlarında önerilir, ancak başka durumlarda da düşünülebilir (aşağıya bakın). Tıbbi maskeler, el hijyeni ve fiziksel uzaklaşma gibi diğer önemli enfeksiyon önleme ve kontrol önlemleriyle birleştirilmelidir.

Sağlık çalışanları

Neden? Hastalara bakım verirken sağlık çalışanları için N95, FFP2 veya eşdeğeri gibi tıbbi maskeler ve solunum maskeleri önerilir ve bunlar için saklanmalıdır. Şüpheli veya doğrulanmış COVID-19 olan kişilerle ve çevrelerindeki yakın temas, bulaşmanın ana yollarıdır, bu da sağlık çalışanlarının en çok maruz kalan kişiler olduğu anlamına gelir.

Hasta olan ve COVID-19 semptomları gösteren kişiler

Neden? Kas ağrıları, hafif öksürük, boğaz ağrısı veya yorgunluk gibi hafif semptomları olan hasta olan herkes evde izole edilmeli ve WHO’nun COVID-19 şüphesi olan hastaların evde bakımı konusundaki önerisine göre tıbbi maske kullanmalıdır. Öksürmek, hapşırmak veya konuşmak enfeksiyonun yayılmasına neden olan damlacıklar oluşturabilir. Bu damlacıklar yakındaki diğerlerinin yüzüne ulaşabilir ve çevreye inebilir. Enfekte bir kişi tıbbi maske takarken öksürür, hapşırırsa veya konuşursa, bu yakındakileri enfeksiyondan korumaya yardımcı olabilir. Hasta bir kişinin sağlık kuruluşuna gitmesi gerekiyorsa tıbbi maske takmalıdır.

Evde COVID-19 hastası olan bir kişiye bakan herkes

Neden? COVID-19 hastası olan kişilere bakanların korunmak için tıbbi maske takması gerekir. Yine, COVID-19’lu biriyle yakın, sık ve uzun süreli temas, bakıcıları yüksek risk altına sokar. Ulusal karar vericiler, risk temelli bir yaklaşım kullanarak belirli kişiler için tıbbi maske kullanımını önermeyi de seçebilirler. Bu yaklaşım, maskenin amacını, kullanıcının maruz kalma riskini ve savunmasızlığını, ortamı, kullanımın uygulanabilirliğini ve dikkate alınacak maske türlerini dikkate alır.

Tıbbi maske nasıl düzgün takılır?

Maske takmayı seçerseniz:

 1. Maskeye dokunmadan önce, ellerinizi alkol bazlı bir el losyonu veya sabun ve su ile temizleyin.
 2. Maskeyi alın ve yırtık veya delik olup olmadığını kontrol edin.
 3. Hangi tarafın üst taraf olduğunu (metal şeridin olduğu yerde) yönlendirin.
 4. Maskenin doğru tarafının dışa baktığından emin olun (renkli taraf).
 5. Maskeyi yüzünüze yerleştirin. Maskenin metal şeridini veya sert kenarını sıkıştırarak burnunuzun şekline getirin.
 6. Maskenin altını aşağı çekin, böylece ağzınızı ve çenenizi kaplar.
 7. Koruma için takarken maskeye dokunmayın.
 8. Kullandıktan sonra maskeyi temiz ellerle çıkarın; Maskenin potansiyel olarak kontamine yüzeylerine dokunmamak için maskeyi yüzünüzden ve giysilerinizden uzak tutarken kulakların arkasındaki elastik halkaları çıkarın.
 9. Maskeyi kullanımdan hemen sonra kapalı bir kutuya atın. Maskeyi tekrar kullanmayın.
 10. Maskeye dokunduktan veya attıktan sonra el hijyeni gerçekleştirin – Alkol bazlı el dezenfektanı kullanın veya gözle görülür şekilde kirlenmişse ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.

Tıbbi maske (hem cerrahi maskeler hem de N95 maskeler) konusunda küresel bir kıtlık olduğunu unutmayın. Bunlar mümkün olduğunca sağlık çalışanlarına ayrılmalıdır.

Maskelerin, sık sık ellerinizi yıkamak, öksürüğünüzü dirsek veya doku kıvrımı ile örtmek ve diğerlerinden en az 1 metre mesafeyi korumak gibi kendinizi ve başkalarını COVID-19’a karşı korumanın diğer, daha etkili yollarının yerini tutmadığını unutmayın. . Daha fazla bilgi için yeni koronavirüse karşı temel koruyucu önlemlere bakın .

Maske kullanımıyla ilgili olarak ulusal sağlık otoritenizin tavsiyelerine uyun.

COVID-19’a maruz kaldıktan sonra semptomların gelişmesi ne kadar sürer?

COVID-19’a maruz kalma ile semptomların başladığı an arasındaki süre genellikle yaklaşık beş ila altı gündür, ancak 1-14 gün arasında değişebilir.

COVID-19 ile hayvanlar arasındaki bağlantı nedir? COVID-19, insandan insana bulaşma yoluyla yayılır.
Koronavirüs ailesindeki diğer virüsler hakkında zaten çok şey biliyoruz ve bu tür virüslerin çoğunun kökenleri hayvanlardır. COVID-19 virüsü (SARS-CoV-2 olarak da bilinir) insanlarda yeni bir virüstür. COVID-19’un olası hayvan kaynağı henüz doğrulanmadı, ancak araştırmalar devam ediyor.
DSÖ, bu ve diğer COVID-19 konuları hakkındaki en son araştırmaları izlemeye devam ediyor ve yeni bulgular çıktıkça güncellenecektir.

Evcil hayvanımdan veya diğer hayvanlardan COVID-19 kapabilir miyim?

Enfekte insanlarla temas halindeki birkaç köpek ve kedi (evcil kedi ve kaplanlar) COVID-19 için pozitif test yaptı. Ek olarak, gelinciklerin enfeksiyona duyarlı olduğu görülmektedir. Deneysel koşullarda, hem kediler hem de gelincikler, aynı türden diğer hayvanlara enfeksiyon bulaştırmayı başardılar. Bununla birlikte, bu hayvanların hastalığı insanlara aktarabileceğine ve COVID-19’u yayabileceğine dair hiçbir kanıt yoktur. COVID-19 temel olarak, enfekte bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda üretilen damlacıklar yoluyla yayılır.

Çiftliklerde yetiştirilen vizonlar da virüsle tespit edildi. Büyük olasılıkla, çiftlik işçileri tarafından enfekte olmuşlardır. Birkaç örnekte, insanlar tarafından enfekte olmuş minyonlar virüsü başka insanlara bulaştırdı. Bunlar, hayvandan insana bulaşma ile ilgili bildirilen ilk vakalardır.

Yine de COVID-19 ile hasta olan kişilerin ve risk altındaki kişilerin refakatçi ve diğer hayvanlarla teması sınırlamaları önerilir. Hayvanlarla çalışırken ve hayvanlarla ilgilenirken, temel hijyen önlemleri her zaman uygulanmalıdır. Bu, hayvanları, yiyeceklerini veya malzemelerini tuttuktan sonra ellerin yıkanmasının yanı sıra öpüşmekten, yalamaktan veya yiyecekleri paylaşmaktan kaçınmayı içerir.

DSÖ, bu ve diğer COVID-19 konuları hakkındaki en son araştırmaları izlemeye devam ediyor ve yeni bulgular ortaya çıktıkça güncellenecektir.

Virüs yüzeylerde ne kadar süre hayatta kalır?

Yüzeylerdeki koronavirüs hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, virüsü öldürecek yaygın ev dezenfektanlarıyla kolayca temizlenebilmeleridir. Çalışmalar, COVID-19 virüsünün plastik ve paslanmaz çelikte 72 saate kadar, bakırda 4 saatten az ve kartonda 24 saatten daha az yaşayabildiğini göstermiştir.

Ellerinizi daima alkol bazlı bir el losyonu ile veya sabun ve suyla yıkayın. Gözlerinize, ağzınıza veya burnunuza dokunmaktan kaçının.

Antibiyotikler COVID-19’u önlemede veya tedavi etmede etkili midir?

Hayır. Antibiyotikler virüslere karşı çalışmaz; sadece bakteriyel enfeksiyonlar üzerinde çalışırlar. COVID-19’a bir virüs neden olur, bu nedenle antibiyotikler işe yaramaz. Antibiyotikler, COVID-19’un önlenmesi veya tedavisi için kullanılmamalıdır. Hastanelerde doktorlar, ciddi derecede hasta hastalarda COVID-19’un bir komplikasyonu olabilen ikincil bakteriyel enfeksiyonları önlemek veya tedavi etmek için bazen antibiyotik kullanırlar. Bakteriyel bir enfeksiyonu tedavi etmek için yalnızca bir doktorun belirttiği şekilde kullanılmalıdır.

COVID-19’u hastalığı olan birinin dışkısından kapabilir miyim?

İlk araştırmalar virüsün bazı durumlarda dışkıda mevcut olabileceğini öne sürse de, bugüne kadar COVID-19’un fekal-oral yolla bulaştığına dair raporlar olmamıştır. Ek olarak, COVID-19 virüsünün su veya kanalizasyonda hayatta kaldığına dair bugüne kadar hiçbir kanıt yoktur.

DSÖ, COVID-19’un yayılma yolları üzerine devam eden araştırmaları değerlendiriyor ve bu konuyla ilgili yeni bulguları paylaşmaya devam edecek.

Kaynak: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/question-and-answers-hub/q-a-detail/q-a-coronaviruses#:~:text=symptoms