SAÇ KIRAN (ALOPESİ AREATA) NEDİR?

Saç Kıran
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    Loading...

Saç, bizim için en önemli kıl yumaklarından birisi. Bu yumakları çok rahat bir şekilde temizlemek ve bakım yapmak genel olarak mümkündür. Kültürümüzde bakım ve temizlik oldukça önemli olduğundan genelde saçlarımıza iyi bakarız. Özellikle kadınlar saçlarına bakım yapma konusunda çok daha özgür davranıyor. Bunun temel sebebi de saçlarının uzun olması ve güzellik algılarının yüksek olmasıdır. Bu şekilde saçlarımız genelde temiz olmaktadır. Ancak yine de genetik olarak veya dış faktörlerin etkisiyle bazı saç sorunları da ortaya çıkabiliyor. Bu sorunlar da genel olarak dökülme veya döküntü şeklinde ortaya çıkmaktadır. Döküntüler genel olarak kepek veya saçların derisinde sivilceler ve deri soyulmaları şeklinde ortaya çıktı. 

Saç kıran ( alopesi areata ) hastalığı nedir?

sorusu sık sık sorulan bir sorudur. Sıklıkla karşılan insan sayısı fazla olduğundan internette de genelde bu sorunun ne olduğuna dair sorular sorulmuştur. Saç kıran hastalığı, dökülme olarak kendisini gösteren bir saç sorunudur. Bu hastalığın en büyük belirtisi elbette saç dökülmeleri olurken genelde genetik olarak kuşaktan kuşağa aktarılan bir hastalıktır. Bu hastalığın kendisini genel olarak bozuk para biçiminde veya yama gibi şekillerde kendisini belli eder. Özellikle bu hastalık vücudun hemen hemen her yerinde görülebilmektedir ancak genelde saç ve yüz çevresinde görülmektedir. Saç kıran özellikle çocuklarda ve yetişkinlerde görülen bir cilt problemidir.

Saç Kıran Neden Oluşur?

Saç kıranın oluşma nedenleri genel olarak çeşitlidir. İki çeşit oluşma nedeni bulunmaktadır. Genetik olarak ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Vücut bağışıklık sisteminde genelde bu kıl köklerini nedeni belirsiz bir şekilde düşman olarak algılar. Kıl köklerinin etrafında bulunan lenfosit denilen hücreler, sitokin isminde kimyasallar salgılar ve yabancı olarak görülen saçların dökülmesi birdenbire hızlanır. Bunun sonucunda da saçların dökülmesine sebebiyet verilir. Diğer neden ise genelde mantarlar sebebiyledir. Ayrıca bu mantarlar bulaşıcı etki göstermektedir ve müdahale edilmemesi haliyle oldukça hızlı yayılabilmektedir. 

Saç Kıran Nasıl Tedavi Edilir?Bazı insanlarda bu saç hastalığı bir kerelik görülebilse de bazı kişilerde kronik olarak görülmektedir. Saçlar sürekli tekrar çıkar ve tekrar dökülür. Bazı insanlarda bu döngü sırasında saçlar beyaza dönüşerek çıkar. Saçların dökülmesi elbette moral bozucu durumlar yaratabiliyor ve depresyon gibi sorunlara da itebiliyor. Bu sorunlarla mücadele etmek için ciddi tedavi yöntemleri bulunuyor. Genelde kullanılan ilaçların saçkıran tedavisi için pek de fayda etmemektedir. Bunun nedeni ilaçların sorunu tedavi etmek yerine saçları tekrar çıkartmaya yönelik olmasıdır. Zeytinyağı gibi birçok malzemenin kullanımıyla bitkisel çözümler de fayda getirebiliyor. Ancak yine de bir dermatolog uzmana saçkıran ile ilgili sorular sorarak tedavi olmak en doğru başlangıç olacaktır. Bu hastalığı yenmek için psikolojik olarak hazır olmak çok önemlidir.