YUMURTALI SAÇ MASKESİ NEDİR?

Saç Maskesi
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
    Loading...

Yumurta, bir yiyecek olarak oldukça faydalı bir gıda. Protein ihtiyacımızı en iyi ve en etkili şekilde karşılamak adına yumurtaları her yemekte kullanıyoruz. Özellikle kahvaltılarda kullanılan yumurta hayatımızda önemli bir yer teşkil ediyor. Genellikle diyetlerde de yumurta kullanımı oldukça fazla. İçerisinde B5, B12, A, D ve E gibi vitamin türlerinin bulunduğu zengin bir yiyecek. Bedene sağlıklı yağlar sunmasından ötürü de önemli bir onarıcı işlevi görüyor. Selenyum, demir, iyot, folik asit ve kolin gibi maddelerin de yumurtanın içinde olduğu belirtiliyor. Bu maddeler de genel olarak saçı besleyen önemli maddelerdir. Bu nedenle yumurtalı saç maskesi kullanımı da oldukça mantıklı olmaktadır.

Hasarlı saçlarda yumurta kullanımını yapmanın nedeni güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmaktan dolayıdır. Bunların dışında saçların çevre kirliliği, havadaki mikroplar, tozlar ve bakteriler de saçlarımıza zarar vermektedir. Kimyasal ürünlerin yoğun olduğu saç bakım kremleri ve şampuanları kullanmak da saçlarda hasara yol açar. Öte yandan saçlarda kullanılan saç düzleştirici ve saç kurutma makineleri de saçlara ciddi zarar verebilmektedir. Saçlara yakın bir şekilde çalıştırılan saç kurutma makineleri, saçlarda kırılmaya yol açmaktadır. Doğal parlaklığı, hassaslığı ve canlılığı giden saçlar için ise yumurta maskesi yapılması önemlidir. Yumurtada yer alan proteinler ve sağlıklı yağların genel olarak katkısı ise kafa derisini beslemesi ve saç foliküllerini düzenlemesidir. Bunun yanında saçlarınızın daha sağlıklı ve çok çıkmasını sağlar. 

Yumurta Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç tiplerine göre yumurtaların kullanımı farklılık gösterir. Normal saçlar için yumurtayı bir bütün olarak kullanmak önemlidir. Kuru saçlarda da sadece sarısını kullanmak, yağlı saçlarda ise sadece akını kullanmak gerekir. Bazen ayda bir bazen ise haftada iki kere kullanmak gerekir. Uygulaması ise oldukça pratiktir. Fazlasını kullanmak da elbette zararlı olmaktadır. Yumurta ile saç maskesi sayesinde yeni çıkan saçlar daha güçlü, kuvvetli, parlak ve oldukça yumuşak bir şekilde çıkar. Elbette insanların kafasındaki sorulardan birisi de saçların kötü kokacağı korkusudur. Maske olarak uygulanmasından ötürü soğuk veya ılık bir su ile saçınızı her zaman yıkadığınız şekilde yıkayarak rahatlıkla yumurta maskesini çıkartabilirsiniz. 

Genelde en basit yumurta maskesi bir yumurta ve 1-2 yemek kaşığı zeytinyağının karıştırılması ile yapılmaktadır. En az 20 dk kadar bekletilen bu maske, rahatlıkla uygulanabilir. Elbette saça sürmeden önce iyice karıştırılıp saç diplerine ve saç uçlarına sürülebilir. Böylece daha iyi bir sonuç elde edilebilir. Saçların yoğunluğu ve uzunluğuna bağlı olarak iki yumurta ve 3-4 kaşık zeytinyağı ile de yumurta maskesi yapılabilmektedir. Yumurta sarılarının çıkartılması veya sadece sarılarının kullanılması önemli bir etkendir. Saçın nasıl beslenmesi gerektiğini en iyi şekilde belirlemek de önemlidir. Vücut tipinize ve saç tipinize uygun iyi bir yumurta maskesini yapabilmek mümkün.