MENOPOZ DÖNEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Menopoz Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Menopoz Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler; Pek çok yan etkiye sahip olan menopozun bir kadına uğraması kaçınılmazdır ancak bunu keyifli şekilde geçirmek pek de zor değildir. Ateş basmaları, cinsel isteksizlik, sinirlilik, idrar kontrolünde zayıflama, kalp ve damar hastalıklarına yatkınlık, kemik erimesi gibi pek çok belirtisi olsa da genellikle menopoz geldiğini belli etmez. Bu dönemler kadınlarda duygusal çöküşe sebep olsa da bu şekilde umutsuzca geçirilmesi gerekmez. Bu dönemlerde sağlığa dikkat etmek ve doğru şekilde bu dönemi atlatmak önemlidir. Belirtiler belli bir süre sonra kendiliğinden yok olduğu zaman ise umutsuzluğa kapılmak için herhangi bir sebep olmadığını fark etmek oldukça kolaydır.

Beslenmeye Dikkat

Bu dönemde özellikle de beslenme düzeninin sarsılmaması oldukça önemlidir. Gerekli olan besinler menopoz döneminde de sağlıklı şekilde tüketilmeye devam edilmelidir ve özellikle de sebze ile meyve tüketiminin yoğun olması bu dönemde önemlidir. İşlenmiş gıdalar pek tercih edilmemelidir ve şeker ile tuz tüketimi oldukça sınırlandırılmalıdır.

Vücuda fazla yağlı besinlerin alımı olmamalıdır ve özellikle de asitli içeceklerin tüketimi nerdeyse tamamen kesilmelidir. Kafein miktarını azaltmak da çok iyi şekilde etkide bulunabilir. Stres ve sinire sebep olan kafein azaltıldığında çok daha sağlıklı şekilde menopozu atlatmak da mümkün hale gelir.

Egzersizler ve Sağlık

Bu dönemde egzersiz yapmak ve yürüyüşlere çıkmak hem kafa dağıtmak için hem de sağlığı korumak için oldukça iyi gelecektir. Sağlık konusunda da düzenli şekilde doktor kontrollerine gidilmesi ve belki de verilecek olan ilaçların düzgün şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Her ilaç istenildiği gibi kullanılmamalıdır da. Doktora danışarak ilaç kullanmak ve düzenli olarak check-up yaptırmak da oldukça önemlidir. Sağlığın korunması için aynı zamanda takviye de alınabilir ve çeşitli egzersizler yardımı ile de daima zinde kalmak mümkün hale getirilebilir.

Hormon Tedavisi (HRT)

Östrojen eksikliğinden kaynaklanan pek çok sorunun bu eksikliği giderme ile çözülmesine bağlı şekilde işleyen hormon tedavisi yöntemi, menopozdaki kadınların yanında olarak onların menopozda yaşadıkları sıkıntılardan kolaylıkla kurtulmalarını sağlar. Bunun ile ilgili doktordan da çok daha detaylı bilgi almak mümkündür.