MAKYAJ TEKNİKLERİ VE ÇEŞİTLERİ NELER?

Makyaj Çeşitleri
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    Loading...

Makyaj Teknikleri ; Makyaj çok çeşitli amaçlarla kullanılan ve genel olarak kusurları kapatmaya yönelik en etkili araçlardan birisidir. Tarihin en eski zamanlarından beri özellikle kadınlar tarafından yapılan makyaj, iyi görüntüyü ve stili yansıtır. Pek çok ünlünün ve günlük hayatta pek çok insanın kullandığı makyaj genel olarak dışarıya güzel bir görüntü sunar. Harika bir şekilde yapılan makyajlar, özellikle kişiyi direkt dikkat çekici bir noktaya getirebilir. Pek çok makyaj türünün ortaya çıkması da eski çağlardan beri yapılmasından dolayıdır. Kadınların genel olarak bakımlı olmaktaki tercihleri genel olarak makyaj yapımını da etkilemiştir. Özellikle güzel görünmek ve kusurları kapatmak adına en iyi yöntemlerden birisi olan makyaj, bu açıdan pek çok gelişme kaydetmiştir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda makyaj yapımı mümkündür ve genel olarak bir ayrım yoktur. Dudaklar, gözler ve yanaklar özellikle makyaj çeşitleri açısından önemli bir yer teşkil eder. 

Farklı tonların kullanımı, güzellik merkezlerinde yapılan makyajlar, kıyafetle ve saçla uyumlu olan makyajlar gibi pek çok makyaj türü bulunabiliyor. Toplumda genel olarak makyaj yapmanın bir zorunluluk olduğu algısı yerleşse de genel olarak doğru değildir. Kendisini iyi hissetmek isteyen pek çok kadın, işe giderken veya okula giderken makyaj yapabilmektedir. Özellikle pek çok makyaj çeşidinin bulunması da kişiden kişiye değişen bir olgu olmasıdır. Neredeyse her kadın kendi makyaj stratejisini oluşturur. Elbette pek çok kadın da dışarıdan etkilendiği ve çevresinden gördüğü makyaj teknikleri uygulamaktadır.

Makyaj Çeşitleri Nelerdir?

  • Profesyonel makyaj: Sinema, tiyatro, podyum ve önemli cemiyetlerde kullanılan makyaj çeşididir. Yoğun bir ışık altında makyajın net bir şekilde ortaya çıkartılması sağlanır. 
  • Günlük makyaj: İster sade ister ağır bir makyaj olsun genelde günlük kullanımda işe yarayan bir makyaj çeşididir. Makyaj nasıl yapılır diye sorulduğunda ilk olarak günlük makyajlar gösterilir.
  • Fotoğraf makyajı: Bir fotoğraf çekimi olacaksa o zaman yapılan bir makyaj çeşididir. Örneğin mezuniyet gününde yapılan çekimlerde bu makyaj kullanılabilir. 
  • Gelin makyajı: Gelinlerin düğün sırasında kullandığı makyajdır. Bu makyaj da yine profesyonel makyaj gibidir ancak daha da gelişmiştir. Ancak aşırıya kaçılmaz ve ortam ışığı dikkate alınır. Kalıcı ve akmayan makyaj malzemelerinin kullanımı gereklidir.
  • Gece makyajı: Yine parlak ışık altında ve gece dışarı çıkıldığında yapılan bir makyaj türüdür. Özellikle iç mekanlarda veya sokakta bu makyaj türü geceleyin kullanılabilir. 
  • Genç kız makyajı: Yeni makyaja başlayan kızları vücudunun zarar görmemesi için hafif bir şekilde yapılan makyaj türüdür. Genellikle sade bir şekilde yapılır ve aşırıya kaçılmaz. Yüzün canlılığı ve pürüzsüzlüğünü bozmadan yapılan bir makyajdır. İnce fondötenler ve pastel tonlar ideal olmaktadır. 

Olgun makyajı: Zamanın izlerini silmek isteyen kadınların sık sık başvurduğu bir makyaj türüdür. Genel olarak kırışıklıkları önleme amacı taşır.