EVDE DOĞAL SAÇ BAKIMI YAPMAK

doğal Saç Bakımı
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    Loading...

Saç, hayatımızda önemli bir yer kaplayan önemli bir kıl kümesidir. Kafa derisini kaplaması ve direkt olarak karşıdaki kişiyle göz kontağı kurulduğunda ilk gördüğümüz kümedir. Bu nedenle saçlarımıza gereken bakımı yapmamız önemlidir. Saçlarımız hassas varlıklarımızdır ve stres, kötü bakım ve kötü şampuan kullanımları nedeniyle dökülme riskine sahiptir. Bu sebepten ötürü saçlarımıza gereken bakımları yapmak, en azından iki günde bir yıkamak gereklidir. Özellikle kadınlar saçlarına daha fazla bakım yapması gerekir. Erkeklerin aksine saç yoğunluğu oldukça fazladır ve uzaması da daha hızlıdır. Erkeklerde ise bu durum genel olarak kadınlara göre yavaştır. Bu sebepten ötürü kadınlar saçlarına gereken özeni sağlamalı ve iyi bir şekilde bakım yapmalıdır. Özellikle pek çok bakım maskeleri ve bitki özlü şampuanların kullanımının artması son derece iyi bir gelişmedir.

Evde doğal saç maskesi bakımı yapmanın püf noktalarından birisi elbette saç tipinize uygun malzeme seçimi yapmanızdır. Malzeme seçimini en iyi şekilde yaparak doğal saçlara kavuşmanız mümkün. Şampuanlar ve saç bakım kremleri genel olarak saçlarınız için ilk kullanacağınız ürünlerdir. Bu ürünlerin saçlarınıza olan uygunluğunu bilmek gerekir. Saçları yağlı olan kişiler, kuru saçlar için olan şampuanları kullanmamalıdır. İnce telli saçlar için de kalın saçlar için olan şampuanları kullanmamak gerekir. Saç bakım maskelerinin saça uygulanması için saçların durulanmış olması ve temiz olması önemlidir. Elbette bazı durumlarda saçlarda alerjik durumlar veya sivilce çıkma ihtimalleri de olabilmektedir. Vücut tipiniz bu şampuanlara tepki vermektedir ve derhal saç şampuanınız ve kreminiz değiştirilmelidir.

Evde Doğal Saç Bakımı İçin Püf Noktalar

Elbette saçlara en iyi bakımı yapabilmek için bir çok yöntem var. Bunların başında da maskeler geliyor. Evde saç bakımı yapılırken maske kullanımı son yıllarda ciddi şekilde arttı. Artık farklı malzemeler birleştirilerek yapılan saç bakım maskeleri artık hazır bir şekilde satılabiliyor. Özellikle doğal malzemelerden yapmak isteyenler için ise hala farklı malzemeleri karıştırarak maske yapmak daha uygun. Yine de kolaylık olması açısından evde hızlıca bakım yapmak için kozmetik mağazalarından alınan saç bakım maskeleri de iyi bir alternatif. 

Özellikle yumurta, zeytinyağı, badem yağı, Hindistan cevizi yağı, sirke ve aloe vera gibi jellerle birlikte yapılan bir çok maske tarifi bulunmaktadır. Bu maskeleri yapmak oldukça pratik olmaktadır çünkü evde bulunan malzemelerden yapılabilmektedir. Kepekli, yağlı ve kuru saçlar için farklı farklı maske tipleri de bulunmaktadır. Elbette saç bakımının en önemli hedeflerinden birisi de saç dökülmesinin engellenmesi oluyor. Saç dökülmesi oldukça can sıkıcı ve moral bozucu bir durum olduğundan, evde doğal saç bakımı için en doğru seçeneklerden birisi, saç dökülmesini önleyen maskeleri uygulamaktır. Genel olarak maske kullanımı ev içerisinde en doğru bakım seçeneğidir.