CİLT BAKIMI VE VÜCUT TİPLERİ

Cilt Bakımı ve Vücut Tipleri
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    Loading...

Cilt bakımı, vücudumuza en iyi şekilde bakmamızın kısa yollarından birisi. Vakit ayırarak cilt kalitenizi ve deri sağlığınızı artırmak için cilt bakımı oldukça faydalıdır. Cilt bakımını evinizin konforunda yapabildiğiniz gibi güzellik merkezlerinde de gayet iyi bir şekilde yapabilmeniz mümkün. Profesyonel cilt bakım ürünleri kullanarak daha iyi bakım yapabilmeniz mümkün. Yüksek etki sağlanması açısından haftada bir veya iki kere cilt bakımı yapmanın oldukça faydalı olduğu dermatologlarca kanıtlandı. Medikal cilt bakımları da genel olarak cilt bakım merkezlerinde yapılmaktadır. Genel anlamda başarılı ve sorunsuz bir cilt bakımında kullanılması gereken pek çok kozmetik markası vardır. Kozmetik mağazalarının yaygınlaşması ile genele yayılan bir cilt bakımı sektörü de cilt bakımının artık herkesçe yapılmasını sağladı. 

Cilt Bakımı Faydaları

Cilt bakımının genel amacı direkt olarak cildi korumak, bununla birlikte psikolojik sağlığı da korumaktır. Psikolojik anlamda vücudun iyi ve düzgün bir şekle sahip olması elbette insana olumlu etkiler sağlar. Öncelikle özgüven gibi önemli bir faktör devreye girmektedir. Pürüzsüz bir cildin bu faydalarının yanı sıra psikolojiye olan faydası da azımsanmayacak kadar fazladır. Bazı zamanlarda yapılan günlük cilt bakımlarının faydası hızlı bir biçimde görülürken, bazen haftada bir yapılan cilt bakımlarının faydası daha fazla olabilmektedir. Bunun genel olarak nedeni kişiden kişiye değişmekle birlikte, vücut tipine bağlı olarak da değişmektedir. Vücut tipine bağlı olarak kullanılan ürünlerin belirtilen şekilde kullanılması, faydalarının yüksek olmasına neden olur. Güzellik sırları içerisinde bu bilgi de oldukça değerlidir.

Cilt Bakımı İçin Vücut Tipleri ve Güzellik Merkezleri

Güzellik merkezlerinde genel olarak bazı analizler yapılır. Bu analizler herhangi bir cilt probleminizin veya hastalığınızın olup olmadığını kontrol amaçlıdır. Cilt tiplerine göre cilt bakımının yapımına geçilmektedir. 5 adet cilt tipi bulunmaktadır: 

  • Normal cilt: gözeneklerin kapalı ve pürüzsüz olduğu bir cilt tipidir. Herhangi bir cilt problemi oluşması zordur. 
  • Karma cilt: T bölgesi yağlı, diğer bölgeler ise genel olarak kurudur. Bu cilt tipinde yağlı bölgelerde açık gözenekler, kuru bölgelerde kapalı gözenekler bulunur.
  • Kuru cilt: İnce, mat ve pul pul dökülmeye oldukça elverişli bir cilt tipidir.
  • Yağlı cilt: Yer yer sivilceler bulunan ve gözeneklerin açık olduğu cilt tipidir.
  • Olgun cilt: Yaş ilerledikçe hücre yenilenmesi azalan cilt türüdür. Kalın ve kaba özellikler taşır.

Özellikle son yıllarda güzellik merkezlerinin artış göstermesi, kadınların daha fazla cilt bakımı yaptırmak için oralara yönelmelerine neden oldu. Bu yapılan yönelmenin tabi ki birçok sebebi bulunmaktadır. Evli ve çocuklu olan kadınların zaman bulamama problemi bulunuyor. Aynı şekilde işe giden veya okula devam eden kadınların da güzellik merkezlerine gitmesi genel olarak tercih ediliyor. Tamamen zaman ayıramamaktan dolayı bu şekilde fayda sağlayan pek çok kadın mevcut. Pürüzsüz bir cilt bakımında önemli olan noktalardan biri kesinlikle profesyonellerle çalışmaktır. Bu nedenle güzellik merkezi seçimi de bu noktada önemlidir.